Objednávky do 15:00 doručujeme do 1 pracovného dňa.Viac info

Svadobné zvyky a tradície IV. – Čepčenie

Jednou z najtradičnejších súčastí slovenských svadieb je čepčenie. Predstavuje vrchol svadobnej noci a zvyčajne sa začína o polnoci. Jeho pôvod vychádza z histórie a súvisí s prechodom nevesty zo slobodného stavu k manželstvu. Symbolickým snímaním vienka (v súčasnosti najčastejšie závoja) sa nevesta vzdáva svojej slobody a stáva sa vernou manželkou svojmu ženíchovi. Tento zvyk má pôvod v slovanskej tradícií.

 

História a súčasnosť

Čepčenie je obrad, pri ktorom sa neveste kladie otázka, či dovolí sňať z hlavy vienok, alebo zvolí radšej hlávku sťať. Namiesto vienka sa súčasným nevestám sníma z hlavy závoj, ktorý sa vymieňa za čepiec. Práve čepiec, ktorý sa dáva neveste na hlavu symbolizuje začiatok novej éry života, ktorá je charakterizovaná vernosťou a poslušnosťou voči manželovi. Toto snímanie závoja a začepčenie je sprevádzané obradovými piesňami. 

Vienok, ktorý sa dáva dole z hlavy nevesty sa hádže medzi slobodné dievčatá. Tá, ktorá ho chytí alebo ktorej pristane na hlave by sa mala vydávať ako ďalšia, do roka a do dňa.

Na niektorých svadbách sa o čepčenie starajú staršie ženy z rodiny, ktoré sú už vydaté, medzi nimi najčastejšie krstná mama nevesty a ženícha. Čoraz častejšie je však čepčenie zabezpečené folklórnym súborom.

 

svadobnecepcenietitulka

 

Folklórne súbory

Ak chcete byť v deň svadby odbremenená od všetkých starostí súvisiacich s čepčením, folklórny súbor je skvelá voľba. Cenovo sa pohybujú služby súboru súvisiace s týmto obradom rôzne, závisia aj od mesta. Ceny v hlavnom meste sú vyššie ako na východe krajiny. Vo všeobecnosti však najlacnejšie čepčenie stojí približnie 70€, keď sa na obrade zúčastní len niekoľko členiek súboru (2-4) a zahŕňa len základný obrad. Ak chcete, aby bol prítomný celý súbor, cena je vyššia. Vo väčších mestách sa ceny pohybujú od 100€ vyššie. Niektoré folklórne súbory ponúkajú aj požičanie kroja v cene. Celková cena čepčenia závisí aj od toho, čo všetko chcete aby bolo zahrnuté v programe.

K najznámejším súborom, ktoré v rámci svojich služieb ponúkajú aj čepčenie sú FS Dopravár z Vrakune v Bratislave, dievčenská folklórna spevácka skupina Hrdličky z Bratislavy. Známym súborom, ktorý sa Vám postará o čepčenie v Nitre je FS Zobor. Obľúbeným súborom v Banskej Bystrici je FS Urpín. V Košiciach je folklórnych súborov, ktorých ponuka zahŕňa aj čepčenie niekoľko – FS Železiar, FS Hornád alebo FS Jahodná. Prešovský súbor Tancori ponúka čepčenie nie len v Prešove, ale aj v iných mestách na východe Slovenka.

 

Vo videu môžete vidieť, ako prebieha čepčenie na svadbe na východnom Slovensku v podaní FS Borievka z Košic.

                                                        

V druhom videu je obrad čepčenia v podaní FS Železiar na Abovskej svadbe.

                                                         

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie