Objednávky do 15:00 doručujeme do 1 pracovného dňa.Viac info

Svadobné zvyky a tradície III. – Pytačky

V tretej časti série článkov o svadobných zvykoch a tradíciách sa venujem pytačkám. Podľa mňa sú pytačky skvelým oživením svadby, zábavou pre hostí a spomienkou na to, ako vyzerali svadby v minulosti.

Pytačky sú zvykom, ktorý je známy najmä na východe Slovenska a je súčasťou každej tradičnej svadby. Konajú sa v deň „D“ a predchádzajú samotnému svadobému obradu. V rôznych častiach Slovenska majú pytačky rôzne podoby, spája ich však rovnaký zámer a síce, vypýtanie nevesty od rodičov. V súčasnosti sú formálnym zvykom, ktorý sa uchováva najmä na dedinských svadbách.

História pytačiek je dlhá. Vyvíjali sa postupne cez rôzne formy až k ich dnešnej podobne. V minulosti pytačkám prechádzalo predbežné zisťovanie názoru rodičov nevesty a získavanie predbežného súhlasu. Na pytačky tak prichádzal posmelený mládenec, najčastejšie so svojim krstným otcom. Obsahom pytačiek boli rozhovory a jednanie o „cene nevesty“ . V minulosti sa za nevestu platilo najmä v naturáliách, napríklad dobytkom. Cena, akú zaplatil mládenec za svoju nevestu vyjadrovala bohatstvo jeho rodiny. Po dohode napokon rodina nevesty ženícha a jeho krstného otca pohostila, čím vyjadrila súhlas so svadbou. Rodina nevesty bola po pytačkách pozvaná na obhliadku domu a gazdovstva ženícha a jeho rodiny, kde tiež nechýbalo pohostenie.

 

                                                                     unnamed_1

 

V súčasnosti majú pytačky formály charakter. K nevestinmu domu, kde sa schádzajú svadobní hostia prichádza ženích s celou jeho rodinou. Za mladých zjednávajú cenu najčastejšie ich krstní rodičia. Príchod ženíchovej rodiny je väčšinou spájaný so spevom ľudových piesní a hrou na akordeón. Typickými frázami charakteristickými pre pytačky sú najmä: „Počuli sme, že máte dievku na vydaj“, alebo „Prišli sme si pre nevestu“. Podobne ako v minulosti, ženích si za nevestu musí zaplatiť. Dnes však neplatí v naturáliách, ale symbolicky peniazmi. Po dohode medzi rodinou nevesty a rodinou ženícha nasleduje rozlúčka a požehnanie rodičmi, ktoré je spájané s pohostením ženíchovej rodiny v nevestinom dome. Po pytačkách nasleduje samotný svadobný obrad. Ak majú snúbenci svadobný obrad v kostole, do kostola sa väčšinou odchádza v svadobnom sprievode za spevu ľudových piesní a hry akordeóna.

                                                        Trencin_Svadba_Svadobny_Fotograf_Peter_Rigo_Photography_028_web

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie