Objednávky do 15:00 doručujeme do 1 pracovného dňa. Viac info

Svadobné zvyky a tradície II. – „Predsvadobné“ svadobné zvyky

Svadobné tradície, ktoré sa zvyknú v našom prostrední dodržiavať nesúvisia výlučne len so samotným svadobným dňom, ale spájajú sa aj s obdobím pred svadbou.

Zásnuby

Samotnej svadbe predchádzajú spravidla zásnuby. (Teda, bez zásnuby by žiadna svadba ani nebola.) Veľkolepé oslavy spojené so zásnubami sú v dnešnej kultúre už viac menej výnimkou. V minulosti boli vyjadrení toho, že vzťah sa stal vážnym a snúbenci uvažujú o svadbe. Boli verejným obradom, pri ktorom snúbenci zdieľali s verejnosťou dohodu o svadbe. V súčasnosti zásnuby prebiehajú najčastejšie v úzkom rodinnom kruhu, kedy mladí oznámia rodine svoje rozhodnutie. So zásnubami sa spája aj odovzdanie zásnubného prsteňa, ktorý spravidla venuje muž žene. Vyjadruje tak, že má o ženu vážny záujem, že si ju chce zobrať za ženu a teda, že  sa chystá svadba. Zásnubný prsteň sa nosí zvyčajne na prstenníku ľavej ruky. Dôvodom má byť to, že prstenník na ľavej ruke je bližšie k srdcu. Po svadbe, kedy si snúbenci vymenia snubné prstene zvykne žena nosiť zásnubný prsteň na prostredníku ľavej ruky.

So zásnubami súvisí aj povera, že svadba by sa mala konať najneskôr do roka a do dňa odo dňa zasnúbenia. Aby muž ukázal, že si ženu váži, zásnubný prsteň by mal mať cenu aspoň jedného mesačného platu muža.

 couple-915991-1024x683

 

Svadobné pozvánky a oznámenia

Svadbe predchádza rozposielanie svadobných oznámení, ktorými mladí oznamujú známym a priateľom veľkú novinu. Na svadbu pozývajú snúbenci rodinu a priateľov zvyčajne osobne. K svadobnému oznámeniu sa prikladá aj pozvánka k svadobnému stolu.

winter2020_wedding-invitations_34

 

Rozlúčka so slobodou

Rozlúčka so slobodou je tradícia, ktorá nemá pôvod na Slovensku, no stáva sa čoraz viac obľúbenejšou. V minulosti sa spájala s tým, že ženíchovi kamaratái sa so ženíchom stretli v predvečer svadby a niečo dobré si s ním vypili, aby odbúrali nervozitu a stres. V súčasnosti je zvykom, že rozlúčku so slobodou organizujú pre snúbencov družbovia a družičky. Čoraz častejšie sa s rozlúčkou so slobodou spájajú výlety, víkendy na chate či dokonca dlhšie pobyty pri mori. Najčastejšie sa organizuje krátko pred svadbou, napríklad v sobotu, prípadne víkend, ktorý svadbe predchádza.

bachelorette-party-ideas-1200x720

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie