Objednávky do 15:00 u Vás na ďalší deň aj cez lockdown. Viac info

Svadobné zvyky a tradície I. - Svadobný odev

Svadobných zvykov a tradícií je neúrekom. Pre každý kraj sú typické iné zvyklosti. To, čo na východe svadobní hostia považujú za samozrejmé, na západe ani nepoznajú. Všetky zvyky a tradície, ktoré sa mi podarilo zozbierať a zdokumentovať (zachytila som ich viac ako 20) Vám postupne predstavím v sérii článkov o svadobných tradíciách. V prvom z týchto článkov sa budem venovať oblečeniu ženícha a nevesty a všetkým tradíciám, poverám, zvykom a hrám, ktoré sa s nimi spájajú.  

Screenshot-2015-01-04-10.14.58-750x400

Svadobné šaty 

Nevesta nosí spravidla biele šaty, aj keď v súčasnosti sa objavujú už aj mierne kontroverzné šaty čiernej farby. Svadobné šaty majú dlhú históriu. Dnešným šatám, ktoré si oblieka nevesta predchádzali ľanové šaty ako symbol čistoty. Nuž, výber farby je len na neveste, ale v súčasnosti ešte stále platí, že väčšina neviest si vyberá biele šaty. A svadobní hostia by sa mali tejto farbe vyhnúť.

                            D2147.1464816573.0-530x845   Black-Wedding-Dress-10                            

Svadobný závoj

Svadobný závoj je klasika, na ktorú sa teší každé jedno dievča od detstva. Je ako korunka, ktorá zdobí nevestu a robí z nej najdôležitejšiu ženu celého svadobného dňa. Je symbolom slobody, preto ho má nevesta počas prvej časti svadby a počas čepčenia sa sníma. Pôvodný svadobný závoj zahaľoval aj tvár, aby ženích uvidel nevestu až keď bude jeho ženou. Aj keď známejším zvykom na svadbách je hádzanie kytice, v niektorých krajoch sa namiesto kytice hádže medzi slobodné dievčatá  práve nevestin závoj.

  780ccacad7cb9465cf4f3fa91620eaed  

 

Niečo staré, niečo nové, niečo modré a niečo požičané

Jedna z tradícií, ktorá nemá slovenský pôvod ale poznáme ju z obdobia viktoriánskeho Anglicka hovorí, že každá správna nevesta musí mať niečo staré, niečo nové, niečo modré a niečo požičané. Niečo staré, čo má byť súčasťou nevestinho odevu symbolizuje jej lúčenie sa s doterajším spôsobom života. Často to býva predmet, ktorý žena zdedila. Niečo nové je vyjadrením začínania novej životnej éry. Modrá vec je symbolom vernosti manželovi. Nevesty si najčastejšie vyberajú modrý podväzok. A posledná časť odevu, niečo požičané, je znakom toho, že nevesta sa môže neustále obrátiť na svoju rodinu alebo známych. Preto by mal byť tento predmet požičaný práve od týchto ľudí.

                                                  73288118ddd8f9eb46d692ea55a99017 Creative-ideas-for-something-borrowed1  

 

Minca od mamy, štvorlístok v topánke

Ak chce svadobná mama dopriať svojej dcére bohatstvo v manželstve, mala by jej do topánky vložiť mincu, ktorá má zabezpečiť mladým blahobyt. Okrem toho by mala pridať aj štvorlístok. Ten je zase symbolom šťastia. 

97d4b16f94b365ad18d65a6941b8b602  

 

Ženíchov odev, svadobné pierka

Tradícia hovorí, že ženích by sa mal v deň svadby vyvarovať noseniu motýlika, pretože by mohol neveste rýchlo uletieť a viac sa nevrátiť. Okrem toho sa ženíchov svadobný odev vyznačuje aj nosením pierka, ktoré mu pripína nevesta a vyjadruje tak, že patria k sebe. Nie len ženích, ale aj družbovia sa od svadobných hostí odlišujú nosením pierka, ktoré im pripínajú družičky. Vyjadrujú, že ide o slobodných mládencov, ktorí sú súci na ženenie a môžu sa ocitnúť v hľadáčiku družičiek.

                                   ň