Objednávky do 15:00 doručujeme do 1 pracovného dňa.Viac info

Svadobné zvyky a tradície VI. – Prvé novomanželské tradície

Prvé kroky novomanželov zo sobáša na oslavu sú tiež sprevádzané množstvom tradícií. Niektoré z nich majú pôvod v minulosti, iné vznikli len nedávno. Každý z nich má však svoj význam a my sa pozrieme v tomto článku z kategórie Svadobné zvyky a tradície bližšie na to, čo ktoré zvyky symbolizujú.

Hádzanie ryže, lupienkov

Tradíciou, ktorá sprevádza novomanželov pri vychádzaní z kostola je rozhadzovanie lupienkov kvetov alebo ryže na nevestu a ženícha. Symbolizuje to prvolávanie šťastia a vyjadrovanie radosti zo svadby.

wedrice

 

Prípitok

Na prahu hotela alebo reštaurácie by nevestu a ženícha mali privítať pracovníci z reštaurácie s prípitkom. Mladomanželom by mali popriať najmä veľa šťastia, bohatstva a plodnosti. Okrem prípitku sa v súčasnosti zvyknú novomanželia privítať v reštaurácii alebo hoteli aj chlebom a soľou. Prípitok by už v miestnosti mali predniesť aj krstní otcovia mladomanželov. 

iStock_000031988062_Full1446060251-768x512

 

Rozbíjanie taniera

Okrem prípitku by mali novomanželov privítať aj rozbitím taniera. Mladomanželia sa majú ujať metly a spoločnými silami rozbité črepy pozametať a upratať. Črepy majú hneď niekoľko významov. V prvom rade súvisí ich význam na svadbe s tým, že črepy prinášajú šťastie. Rovnako črepy z rozbitého taniera majú mladomanželom priniesť šťastie do spoločných dní. Okrem toho sa hlukom, ktorý vzniká pri rozbíjaní odháňajú duchovia. Tým, že mladomanželia spoločne zametajú rozbité črepy vyjadrujú svoju snahu a túžbu riešiť všetko, čo ich v manželstve stretne spoločnými silami a spoločne čeliť všetkým problémom. 

svadobne-zvyky-tradicie-zametanie-taniera-na-svadbe-foto-1

Prenášanie cez prah

Prenášanie nevesty cez prah má tiež niekoľko významov a vychádza z tradície našich predkov. Prvým významom, ktorý sa spája s prenášaním cez prah je schopnosť ženícha postarať sa o svoju novú manželku. Ďalším je snaha oklamať zlých duchov, ktorý sa snažia ovplyvniť blahobyt mladomanželov, ich plodnosť a ich šťastný život.

 Spoločné jedenie polievky

Spoločné jedenie polievky je jednou z prvých spoločných vecí, ktorú musia mladomanželia zvládnuť. Ženích kŕmi nevestu polievkou a nevesta ženícha. Podľa toho, ako to zvládnu, sa predpovedá či budú mať šťastný život a či sa im bude dariť riešiť spoločne problémy, s ktorými sa budú stretávať počas manželstva. Zároveň je vyjadrením toho, či sa novomanželia budú snažiť riešiť problémy alebo nie.

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie